Свързване на информация за адаптирани и достъпни за деца съдилища
101097047 – LINK
Повече за проекта
Проектът има за цел да подобри достъпността и интеграцията на системите за защита на децата в наказателния процес, в частност на деца с интелектуални и/или психосоциални увреждания. Това включва осигуряване на процес, съобразен с уврежданията, възрастта и пола на децата жертви, за вземане на решения относно тяхната защита, подкрепа и настаняване.
Проектът си поставя две основни цели:
да изгради капацитет на специалистите, ангажирани в наказателното правосъдие, за да гарантират, че децата жертви с интелектуални и/или психосоциални увреждания няма да бъдат подлагани на дискриминация.
да оптимизира или да развие интеграцията на системите за закрила на детето в наказателния процес.
За постигането на тези цели ще бъдат изпълнени следните дейности:
Картографиране на нуждите на децата от информация и препоръките на деца с увреждания, чрез използване на методи, базирани на участие, действие и проучване. Това включва задълбочен анализ на процесите на информиране, подкрепа и защита на деца, жертви на престъпления, в цялата система на наказателното правосъдие, като се определят изискванията за достъпност, сътрудничество и ефективност;
Разработване на проект или концепция за подходяща и достъпна технологична система, съобразена с нуждите на децата, на базата на съществуващата система за завеждане и управление на делата, за да се даде възможност на деца жертви с интелектуални и психосоциални увреждания и потребители на помощни средства за допълваща и алтернативна комуникация (ДАК)за участват в наказателното производство;
Дейности за изграждане на капацитет чрез обучение на специалисти в областта на наказателното правосъдие и заинтересовани страни относно процедурни улеснения съобразени с възрастта и пола на деца с интелектуални и психосоциални увреждания, включително потребители на ДАК, жертви на престъпления;
Организиране на национални детски консултативни съвети, национални кръгли маси и международни конференции за разпространение на резултатите от проекта и по- широко участие на гражданското общество, специалистите в областта на наказателното правосъдие и децата с увреждания.
Продължителност на проекта: 2 години (1-ви Юни 2023- 31-ви Май 2025)
Държави на изпълнение: България, Чехия, Литва, Португалия, Словения, Италия
Правна рамка
Целите на проекта и дейностите му се основават на международните стандарти и стандартите на ЕС относно достъпа до правосъдие, правата на хората с увреждания и правата на децата. Можете да получите повече информация за правната рамка тук:
-
Конвенция на организацията на обединените нации за правата на хората с увреждания, по-специално:
– Общ коментар No. 1 – Член 12 : Равнопоставеност пред закона;
– Общ коментар No. 2 – Член 9 : Достъпност
– Общ коментар No.6 за равенство и не-дискриминация -
Конвенция на Обединените нации за правата на детето, по-специално:
– Общ коментар номер 12 относно правото на детето да бъде изслушано;
Партньори в консорциума
Фондация Валидити – координатор на проекта, Унгария
APAV – Associacao Portuguesa De Apoio A Vitima, Portugal
CNR – Consiglio Nazionale Delle Ricerche, Italy
Fenacerci – Federação Nacional de Cooperativas de Solidariedade Social, Portugal
KERA Foundation, Bulgaria
PIC – Pravni Center Za Varstvo Clovekovih Pravic In Okolja Ljubljana, Slovenia
Mental Health Perspectives, Lithuania
SL Consult – Sabine Lobnig, Austria
SPMP CR – Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v České Republice ZS, Czechia
Terre des Hommes Hungary, Hungary
VSE – Victim Support Europe, Belgium
Пълно наименование на проекта
„Свързване на информация за адаптирани и достъпни за деца съдилища (CERV-2022-DAPHNE)“
Този проект е съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения са единствено на автора/авторите и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито финансиращият орган могат да бъдат държани отговорни за тях.