Включване и достъп до правосъдие за обвиняеми с интелектуални и психосоциални увреждания
Обучения и работни групи
Дейностите по проекта бяха съпроводени от поредица работни групи с различни специалисти и други заинтересовани лица. Първите работни групи бяха посветени на това да се обсъди общо темата и да се очертаят проблемите пред лицата с увреждания, заподозрени или обвинени в престъпление, и пред специалистите, работещи в сферата. От тези групи бяха набелязани приоритетно конкретни нужди, които по-късно екипът заложи в проведените по проекта обучения и други материали.
Голяма част от работните групи бяха посветени на изграждането на устойчив модел за въвеждането и работата на фигурата на комуникационния посредник (виж повече на: линк). Имаше групи, на които се обсъждаше съдържанието на подготвени по проекта материали.
Водещият за всички подход беше мултидисциплинарни обсъждания и идентифициране на системни проблеми, тяхната корелация и възможни решения.
Бяха проведени общо две обучения на тема процедурни улеснения по смисъла на чл. 13 от КПХУ и ползването фигурата на комуникационния посредник. Едното за разследващи полицаи от системата на МВР, другото за социални работници и хора с увреждания. Работата по обученията даде възможност на екипа да разработи универсална програма и материали, които да продължат да бъдат предоставяни на различни кръгове от професионалисти в сферата.
За провеждането на обученията Фондация КЕРА си партнира със Сдружение “Независима експертна мрежа – НИЕ”.
Повече за предоставените обучения може да видите тук: